Nice

NICE HAVA DURUMU

Güney Fransa’da Akdeniz sahilinde 350.000 nüfuslu turistik bir şehirdir. Yaz nüfusu ise 1 milyonu geçmektedir. Fransa ve Avrupa’nın ve hatta Amerika’nın yüksek gelir gruplarına mensup  turistlerinin tercih ettiği bir yer olup Fransa ekonomisine ciddi bir gelir sağlamaktadır.

Nice kentinin tarihine bakıldığında, M.Ö. 300 lü yıllarda Ege ( Foça ) den gelen Yunanlı kolonilerin burada ilk yerleşimi başlattığı tahmin edilmektedir. Bir dönem Cenevizlilerin hakimiyetinde kalan şehir 1800 lü yıllarda tamamen Fransa topraklarına katılmıştır.

Nice Sahil Şeridi

Cote d’Azur sahilleri olarak adlandırılan Güney Fransa sahillerindeki en önemli lokasyonlardan birisi olan kentin doğal plajları , zengin doğası , yıl boyunca eksşk olmayan güneşi ve temiz havası ile adeta bir tatil cennetidir.

Muhteşem Akdeniz iklimi özellikleri ile her mevsim ziyarete uygun olan Nice’e , tabiki en uygun ziyaret dönemi yaz aylarıdır.

Editörlerimizin Önerdiği Oteller :

 

 1.  Fransız Rivierası
  2. Promenade des Anglais Plajı
  3. Matisse Müzesi

  4. Modern Sanat Müzesi
  5. Rusya Ortodoks Kilisesi
  6. Phoenix Parkı
  7. Marc Chagall Müzesi
  8. Terra Amata
  9. Cimetiere Şatosu
  10. Renoir Müzesi
  11. Morts Anıtı
  12. Lympia Limanı
  13. Cours Saleya Pazarı
  14. Massena Meydanı
  15. Garibaldi Meydanı

Nice’e direkt uçuşlar yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir. THY , Atatürk Havaliman’ından her gün iki sefer ( TK 1813, TK 1815 ) düzenlenmektedir.

Nice Havalimanı şehrin 6 km güneybatısında yer almaktadır. Biletleri 6 Euro’dan satılmakta olan 98 ve 99 Numaralı havalanı özel ekspres otobüsleri ile şehir merkezine gidebilirsiniz.

Taksiler biraz pahalı olup yaklaşık 40 Euro tutmaktadır.

Nice genelinde metro sistemi bulunmamaktadır. Otobüs ve Tramvay yoğun olarak kullanılır. 130 dan fazla otobüs hattı vardır ve tramvay hattı yaklaşık 10 km uzunluğundadır. Tek kullanımlık biletler 1.50 Euro’dur . 1o kullanımlık , 1 günlük ve 1 haftalık bilet seçenekleri de vardır.

Bisiklet kiralamak ta yaygın kullanılan bir seçenektir. Şehirde çok sayıda kiralama noktası bulunmaktadır.