Paris

PARIS HAVA DURUMU

Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehrinin iki yakası üzerine  kurulmuştur. Tüm dünyada düzenli yapılaşması, Eiffel kulesi gibi anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile nam salmış  olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almaktadır. Moda ve lüksün merkezi ve dünyanın en romantik şehirlerinden birisi olarak kabul edilir  ve “Işık Şehir” (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır

Paris Panaromik Görünüm

Paris adını galya halklarından parisii lerden almaktadır. “Paris” aslında Romalıların “Lutetia” yerine kullandıkları “Civitas Parisiorum” (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur

Paris merkezi  ile, dört yöne doğru yayılan  ve sürekli genişleyen  “Paris Aglomerasyonu”nu,  gerek alan ve gerekse nüfus bakımından birbirinden ayırmak güçtür: Paris kenti 20 “arrondissements”dan meydana gelir ve 2.250.000 (2016) nüfusu ile 105 km2’lik bir alana yayılır. “Paris Aglomerasyonu”nun alanı ise 1700 km2’yi bulur ve 11 milyona yakın  nüfus bu bölgede yaşamaktadır.

Şehir okyanus ikliminin etkisinde olduğu için atlas okyanusundaki hava hareketlerinden etkilenir. Kışları genelde soğuk geçer ve yağışlıdır. Paris’te kar yağısı cok olmaz daha cok yağmur görülür . Yaz mevsimi ise sıcak ve bunaltıcıdır.Kış ayları 0-10 derece arası yaz ayları ise 20-30 dereceler arası seyretmektedir.

Her yıl  3o milyonun üzerinde turist ağırlaması ile turizm gelirlerinde ve turist sayısında dünya şampiyonu olan Paris ; ülkemizden de en cok turist çeken şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Editörlerimizin önerdiği Oteller :

  1.  Eyfel Kulesi
   2. Notre Dame Kilisesi
   3. Louvre Müzesi
   4. Zafer Takı
   5. Orsay Müzesi
   6. Şanzelize Caddesi
   7. Montmarte
   8. Sacre Coeur Bazilikası
    
   9. Sainte Şapeli
   10. Lüksemburg Bahçesi
   11. Latin Mahallesi
   12. Palais Garnier Opera Binası
   13. Paris Rodin Müzesi
   14. Paris Yeraltı Mezarları
   15. Place des Vosges Bahçesi
   16. Grand Palais
   17. Concorde Meydanı
   18. Pantheon Anıtı
   19. Disneyland
   20. Belleville ( Semt )
   21. Conciergerie Sarayı
   22. Picasso Müzesi
   23. Buttes Chaumont Parkı

Dünya’nın en  çok turist çeken şehri Paris’te yoğunluğu karşılayabilmek için 3 adet  Havalimanı inşa edilmiştir.

En büyük havalimanı Charles de Gaulle  Havalimanı şehrin 27 km kuzeyinde bulunmaktadır. Ülkemizden cok sayıda direkt ve aktarmalı uçuş bulunmaktadır.Uçuşlar 3 saat civarı sürmektedir. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan THY ( TK 1821 ,TK 1823 ,TK 1825 , TK 1827, TK 1829  )  Air France ( 1391 ve 1891 )  , Onur Air ve  Atlas Global ( 6033 )  havayolu şirketlerinin  direkt uçuşları bulunmaktadır.

Şehir merkezine gitmek için RER B Tren hattı ile 30 dakikada Gare du Nord tren garına , Roissy Shuttle Otobüsleri ile 10 Euro luk bir ücretle 1 saatte Opera İstasyonuna varabilirsiniz.

Taksiyle trafik durumuna göre 30-40 dakikada merkeze ulaşılabilmektedir. Ücret yüksek olup ,50 Euro civarında tutmaktadır.

Şehrin ikinci havalimanı olan Orly Havalimanı ( Aeroport d’Orly )  ise şehrin 16 km güneyinde bulunmaktadır.Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen den her gün 2 sefer ( 1133, 1135 )  düzenlemektedir.

Orlybus otobusleri ile şehir merkezine yarım satte 7,5 Euro ücretle ulaşım mümkündür.

Paris şehir içi ulaşımı oldukça moderndir ; Otobüs , RER  ( Raylı sistem ) ve metro olarak 3 sistemden oluşur. Günlük ( 10 Euro ) ve haftalık ( 5 günlük – 35 Euro ) seyahat kartları ile daha ekonomik seyahat mümkündür.